Wskazówki dla rodziców biegających z wózkiem

Pierwsza rada dla rodziców uprawiających sport – biegaj bez wózka gdy tylko masz na to możliwość. W szybszym czasie przebiegniesz wyznaczoną trasę i nie będziesz musiał się martwić o bezpieczeństwo i komfort swojego dziecka.

_SAM2749

Jednak każdy rodzic wie, że nie zawsze jest do możliwe. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, które podpowiedzą jak sprawić by bieg z wózkiem był płynny i maksymalnie przyjemny.

Żadnych chodników: Zapewne często jadąc samochodem czy spacerując dostrzegasz ludzi biegających po chodniku – bieganie po nim jest w porządku tak jak po zwykłej drodze, nie jest jednak wskazane robić to z wózkiem ponieważ nawet najmniejsze nierówności zwiększają prawdopodobieństwo przewrócenia się i odniesienia kontuzji.

Trzymaj się dróg mało tłocznych: Skoro ustaliliśmy, że chodniki nie nadają się do biegu z wózkiem, najlepiej jest wybrać najcichszą okolicę i bieg po okolicznych drogach, w których prędzej przejdzie Wam drogę kot (oby nie czarny!) niż przejedzie jakikolwiek samochód. Świetne są też utwardzane ścieżki rekreacyjne, najlepiej jeśli masz takie w pobliżu miejsca zamieszkania, jeśli nie, pomyśl nad tym, aby spakować wózek do bagażnika samochodu i przejechać się z dzieckiem do wybranego miejsca.

Żadnych wzniesień: Bieganie po wzgórzach jest trudne, nawet bez wózka. Teraz pomyśl, że biegnąc z nim masz dodatkowe kilkadziesiąt kilogramów obciążenia (waga wózka + dziecko). Jest to wysiłek tylko dla wytrzymałych biegaczy. Dla mniej wprawionych sportowców-amatorów polecamy znalezienie płaskich ścieżek.

Optymalna długość trasy biegu: Do biegania z wózkiem nie podchodź zbyt ambicjonalnie, tzn. Nie wyznaczaj sobie długości trasy, która jest ponad siły. Pamiętaj że bieg z wózkiem różni się od tego gdy biegasz bez niego, np. Tym, że bieganie z joggerem kosztuje znacznie więcej siły. Po drugie biegniesz z dzieckiem więc musisz mieć też siłę na zajmowanie się swoją własną pociechą w trakcie postoju.

Znajdź pozycję, która pasuje do Ciebie: O prawidłowej pozycji biegania pisaliśmy w ostatnim wpisie. Oczywiście nie trzeba nikomu mówić jak to jest ważna kwestia. Nienaturalna pozycja biegania z wózkiem powoduje ból ramion. Szczególne problemy ze znalezieniem wygodnej i zarazem prawidłowej pozycji do biegania będą mieć biegacze wózków pozbawionych regulowanej rączki. Dla nich prostym rozwiązaniem będzie prowadzenie wózka jedną ręką zamiast dwóch.

Żadnych słuchawek na uszach. Obserwując biegaczy dostrzegamy, że zdecydowana większość biega ze słuchawkami na uszach, słuchając swojej ulubionej muzyki podczas joggingu. Biegając z dzieckiem doradzamy słuchać otoczenia i przede wszystkim własnego dziecka.

Żadnych kocyków: Jeśli zdecydujesz się biegać z wózkiem o porannej porze, w celu zapewnienia dziecku ciepła, lepiej ubrać je w coś ciepłego niż przykrywać kocem. Niestety istnieje ryzyko, że podczas biegania koc zaplącze się w przednim kole. To oznacza przerwanie biegu na dłuższą chwilę. Szkoda koca i Twojego straconego czasu.

Podsumowanie
Wskazówki dla rodziców biegających z wózkiem
Nazwa artykułu
Wskazówki dla rodziców biegających z wózkiem
Opis
Kilka porad o tym, jak biegać z wózkiem, by jogging sprawiał radość zarówno dziecku oraz rodzicowi.
Autor
Publisher Name
3Koła
Publisher Logo