Poradnik rodzica-biegacza, rady dotyczące wyboru wózka biegowego

Co sprawia że mamy do czynienia z dobrym wózkiem do biegania ? Kiedyś normą było używanie do joggingu 4 – kołowych wózków. (W Stanach Zjednoczonych i innych krajach, gdzie moda na bieganie z wózkiem przyszła znacznie wcześniej niż w Polsce). Trening biegowy z wózkiem musiał być starannie zaplanowany, trasa biegu musiała uwzględniać jedynie gładkie i płaskie powierzchnie. W ciągu ostatniej dekady narodziła się moda na konstrukcje z trzema dużymi, stałymi kołami. Normą stały się 5 – punktowe pasy bezpieczeństwa oraz uchwyt na kubek na napój dla dziecka. Wózki do joggingu wciąż ewoluowały, modele dostępne dzisiaj oferują niespotykaną łatwość obsługi i bezpieczeństwo zarówno dla biegacza oraz pasażera.

Wózek Thule, cechy: szybki, bezpieczny. Główne zdjęcie artykułu

Z biegiem czasu powstawało coraz więcej modeli wózków do wyboru. A każdy wie, szczególnie my Polacy, że wiele opcji do wyboru, sprawia, że podjęcie dobrej decyzji staje się znacznie bardziej skomplikowane – a co za tym idzie – istnieje większe ryzyko na podjęcie błędnej decyzji.

W tym poradniku wskażemy kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę, przekażemy Tobie kilka wskazówek, które pozwolą na dokonanie właściwej selekcji z pośród dostępnych na rynku wózków do biegania.

Najważniejsze cechy wózka idealnego

Stabilność: Stabilność to oczywiście ważny atrybut, który powinien cechować każdy wózek przeznaczony do jogginu w długie trasy. Dobrze wyważony wózek to przyjaciel każdego biegacza. Podczas licznych testów zauważyliśmy, że łatwość obrócenia wózka podczas biegu zależy od nierównomiernego rozkładu masy między trzema kołami, dzięki czemu biegacz może łatwo i sprawnie podnieść przednie koło i stopniowo obrócić wózek podczas skręcania.
Zaobserwowaliśmy, że wiele wózków, które zostały stworzone zarówno do chodzenia, jak i do biegania, są znacznie bardziej trwałe (cięższe), co czyni je trudniejszymi do manewrowania podczas biegu.
Przy zakupie wózka biegowego, trzeba zatem wziąć pod uwagę, jak często wózek będzie wykorzystywany do biegania, a jak często do chodzenia. Najlepszym wyborem będzie zatem wózek przeznaczony typowo do biegania, który będzie lekki w prowadzeniu.

Przednie koło: Wiele dostępnych wózków do joggingu oferuje przednie koło, które można albo zablokować w pozycji na wprost, która jest najlepsza do biegania lub odblokować je, by mogło się swobodnie obracać, w celu przyjemniejszego manewrowania podczas chodzenia.
Jeśli będziesz używać wózka jedynie do biegania, wydaję się trochę bezsensowne wydawanie dodatkowych pieniędzy na obrotowy system koła przedniego wózka.
Biegać z wózkiem w trybie obrotowym jest niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka, ponieważ nawet mały kamyk na drodze może spowodować, że wózek może skręcić w nie zaplanowanym kierunku.


Przednie koło Bob Revolution Pro z widocznym mechanizmem do centrowania koła Przednie koło Bob Revolution Pro z widocznym mechanizmem do centrowania koła

Wysokość uchwytu: Jeśli jesteś średniego wzrostu, szukaj koniecznie wózka biegowego z regulowanym uchwytem. Dla osób takich jak Ty, bieganie z niedopasowaną do Twoich warunków fizycznych rączką, będzie bardzo frustrujące. Trzymanie kierownicy na wysokości nie dopasowanej do wzrostu kierowcy jest niewygodne. Na szczęście wielu producentów oferuje wózki z regulowanym uchwytem, choć jedni producenci robią to lepiej od pozostałych, to wszystkie były zaakceptowane przez testerów 3Kola.pl.

Rozstaw tylnych kół : To jest sprawa bardzo indywidualna i dla jednych ma to znaczenie praktyczne, dla innych jedynie estetyczne.Choć szeroki rozstaw wydaję się oferować lepsze dopasowanie do większych dzieci oraz większą stabilność i przyczepność wózka na drodze, to niektórzy z nas po prostu nie mają na tyle miejsca do przechowywania wózka, który zajmuje pół chodnika.


Wymiary wózka Baby Jogger Summit X3 Wymiary wózka Baby Jogger Summit X3

Hamulec ręczny: Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem, hamulec ręczny może wydawać się jedynie zbędnym akcesorium, który tak naprawdę nie wiele znaczy. No bo po co hamulec skoro prędkość biegu będzie na niskim poziomie? Jak tylko zaczniesz biegać od razu zdasz sobie sprawę, że hamulec ręczny jest tak naprawdę wspaniałym i niezbędnych dodatkiem wózka do joggingu, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w terenach górzystych. Hamulec ręczny umożliwia biegaczowi kontrolę bezpiecznej prędkości jazdy z górki oraz ogólną kontrolę nad zachowaniem się wózka podczas zjazdu. Może to nie mieć aż tak wielkiego znaczenia na małych i płytkich wzgórzach, natomiast na długich i stromych już jak najbardziej tak. Brak hamulca może stworzyć także znaczące zakłócenie nad poprawnym i zdrowym trybem biegania.


Bob Revolution Pro podczas biegu Bob Revolution Pro podczas biegu (hamulec ręczny po lewej stronie uchwytu)

Daszek przeciwsłoneczny: Ponieważ zdecydowana większość naszych treningów biegowych z wózkiem przypada podczas lata, daszek przeciwsłoneczny jest koniecznością. Godzina w słońcu podczas letniego popołudnia wystarczy do tego, aby Twoje dziecko dostało udaru lub doznało poparzenia nóżek. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka oraz to że gdy do niej dojdzie nasz plan biegowy legnie w gruzach. Zdecydowana większość rekomendowanych przez nasz serwis 3kola.pl wózków biegowych posiada w pełni regulowany daszek, który pozwoli skutecznie zasłonić przed słońcem ciało pociechy.


Buhaboo Runner, rozkładana budka Buhaboo Runner, rozkładana budka
Składanie: Są tylko dwie ważne kwestie w przypadku składania wózka: jak mały gabarytowo jest po złożeniu oraz czy łatwo się go składa. Pierwsze zagadnienie ważne jest dla osób mających mało miejsca w bagażniku samochodu. W tym przypadku będziesz szukał wózka, który zajmuje jak najmniej miejsca po złożeniu. Druga kwestia odnosi się do wszystkich rodziców. Większość wózków złożysz w łatwy i szybki sposób przy pomocy dwóch rąk. Niektóre z wózków biegowych możesz złożyć nawet jedną ręką. Taka możliwość okazuje się bezcenna, gdy druga ręka jest zajęta dowolną liczbą innych rzeczy, np. trzymaniem w ręce torby lub zabawki dziecięcej.

Ranking wózków – tabela podsumowująca + cennik 2017

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Model Producent 3 – kołowe
4 – kołowe
Amortyzacja Pasy Waga Cena
Glide Thule Tak Nie Tak 5- cio punktowe 10 kg 1949 zł
Urban Glide Thule Tak Nie Tak 5- cio punktowe 10,5 kg 2554 zł
Chariot Cougar Thule Tak Nie Nie 5- cio punktowe 10,9 kg 3686 zł
Chariot CX1 Thule Tak Nie Tak 5- cio punktowe 13,5 kg 5015 zł
Chariot CX2 Thule Nie Tak Tak 5- cio punktowe 15,3 kg 5435 zł
Chariot Cougar 2 Thule Nie Tak Tak 5- cio punktowe 12,7 kg 4106 zł
Urban Glide 2 Thule Nie Tak Tak 5- cio punktowe 14,5 kg 2799 zł
Runner Bugaboo Tak Nie Nie 5- cio punktowe 12,7 kg  3079 zł
X-Runn

X-Lander

Tak Nie Tak 5- cio punktowe 11,6 kg 1399 zł
Terrain Mountain Buggy Tak Nie Tak 5- cio punktowe 12,9 kg 3390 zł
SE BOB Tak Nie Tak 5- cio punktowe 11,3 kg  1499 zł
Ironman BOB Tak Nie Tak 5- cio punktowe 10,6 kg  1999 zł
Revolution Pro BOB Tak Nie Tak 5- cio punktowe 12,8 kg 2229 zł
Summit X3 Baby Jogger Tak Nie Tak 5- cio punktowe 11,5 kg 2002 zł
FIT Baby Jogger Tak Nie Tak 5- cio punktowe 12,7 kg 1323 zł
Book Cross Completo Peg Perego Tak Nie Nie 5- cio punktowe 10 kg 1873 zł
Sub 4 Phile&Teds Tak Nie Tak 5- cio punktowe b.d 3270 zł
Joggster Lite Sport Plus 16 TFK Tak Nie Tak 5- cio punktowe 12, 9 kg 3165 zł
Zen BabyZen Tak Nie Nie 5- cio punktowe b.d 4453 zł

Wózki do biegania w akcji

Thule Urban Glide

X-Lander X-Run

Bugaboo Runner

Jak biegać z wózkiem ?

Szczególnie gdy wracasz do formy po porodzie, prawidłowe bieganie z wózkiem ma kolosalne znaczenie. Nieprawidłowa postawa biegacza i wiele innych rzeczy wykonywanych źle podczas biegu może spustoszyć Twój rytm biegowy i narazić na niepotrzebne urazy, czego oczywiście byśmy chcieli uniknąć. Dlatego naszym zaleceniom jak biegać z wózkiem przyjrzyj się szczególnie.

1) Znajdź prawidłową wysokość uchwytu wózka i trzymaj go blisko siebie podczas biegu. Prawidłowa postawa biegacza podczas biegu z wózkiem to lekko ugięte ramiona, co powoduje, że wózek znajduje się bliżej ciała. Nigdy nie biegnij z wózkiem trzymając rączkę na wyprostowanymi rękami. Pozycja biegacza musi być naturalna, swobodna i wyprostowana.

2) Proste ustawianie stóp podczas biegania. Podczas biegania od czasu do czasu, szczególnie jeśli zaczynasz przygodę uprawiania joggingu z wózkiem, spoglądaj na ustawienie swoich stóp. Mniej doświadczony biegacz bez kontroli może je ustawiać na skos. Może i jest to bardziej wygodne, natomiast mniej bezpieczne bo jesteś wtedy bardziej narażony na potknięcie i upadek.

3) Bieganie z wózkiem jest dużo bardziej trudniejsze technicznie i bardziej wyczerpujące od biegu bez niego. Nawet najlżejszy wózek biegowy to jednak pewne obciążanie + do tego dochodzi ciężar Twojego dziecka. Dlatego podejdź do tego z cierpliwością, na początek biegaj co drugi dzień lub używaj wózka także do spaceru w szybkim tempie. Twoje ciało to doceni i pierwsze trudności wynagrodzi łatwiejszą drogą powrotu do formy.
Nie jesteś jedynym, który będzie musiał przyzwyczaić się do nowego sposobu biegania. Twoje dziecko także będzie musiało przyzwyczaić się do nowych rzeczy.

Kilka ważnych wskazówek podczas dłuższych przejazdów

1) Weź ze sobą przekąski, np. krakersy, żelki lub banany, jedzenie, które łatwo połknąć, by nie musieć martwić się o to, że dziecko może się udławić.

2) Weź ze sobą wodę. I kubki dla każdego dziecka, by mogły pić jednocześnie.

3) Weź ze sobą zabawki. Jeśli chcesz uniknąć podczas długich przejazdów marudzenia swojego dziecka, zadbaj o to by miało co robić w wózku. Każde dziecko pod dłuższym czasie może się znudzić jazdą, wtedy zabawki ratują twój plan biegowy.

4) Powiedz swemu dziecku o swoich planach biegowych, by nie było zaskoczone długością biegu.

5) Jeśli Twoje dziecko będzie koniecznie chciało się zatrzymać, przychyl się do tej prośby. Podczas postoju dziecko może się zająć i na chwilę odpocząć od jednostajnego ruchu, a dla Ciebie jest to świetny sposób na popracowanie nad ogólną wytrzymałością i zbalansowaniem siły mięśni poprzez robienie pompek lub pajacyków.

Podsumowanie

Dla nas najlepszy wózek do biegania to taki który:

  • jedzie prosto po puszczeniu rączki wózka
  • posiada homologację sportową
  • posiada duże pompowane koła
  • hamulce tarczowe
  • posiada opcję blokowania koła przedniego
  • jest łatwy w złożeniu
  • posiada duży kosz na zakupy
  • posiada składaną budkę przeciwsłoneczną
  • waży do 15 kg

 


Wciąż nie wiesz jaki wózek do biegania wybrać ? Skontaktuj się z nami!

ul. Mikulczycka 1
41-800 Zabrze
Sprzedaż internetowa: +48 788 788 333
Sprzedaż stacjonarna: +48 32 271 56 79

Inna forma kontaktu:
Napisz do nas na facebooku

Podsumowanie
Poradnik rodzica-biegacza, cenne rady dotyczące wyboru wózka biegowego
Nazwa artykułu
Poradnik rodzica-biegacza, cenne rady dotyczące wyboru wózka biegowego
Opis
Poradnik na temat biegania z wózkiem oraz cenne wskazówki dotyczące wyboru wózka biegowego.
Autor
Publisher Name
3Koła
Publisher Logo